MASZ WŁASNĄ FIRMĘ?

Sprawdź jak możesz zaoszczędzić na księgowości
ponad 2000 zł rocznie!

  • Wystawiaj faktur
  • Dodawaj koszty
  • Generuj raporty

Przetestuj ZA DARMO!
Wypełnij formularz aby przetestować!

Faktura VAT

Polskie prawo podatkowe zdaniem wielu osób nie sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Naturalnie podstawowy problem dotyczy tego, że w ogóle istnieją podatki, nie pozostaje jednak nic innego jak przytoczyć łacińską sentencję dura lex sed lex. Być może w pewnych względach prawo podatkowe jest zawiłe, jednak gdyby nie podatki wynikające z tytułu uzyskanych dochodów nie mogłyby funkcjonować podstawowe mechanizmy właściwe dla systemu jakim jest demokracja. Należy bowiem pamiętać o tym, że część podatków przeznaczana jest na wszelkiego rodzaju strategiczne inwestycje czy chociażby pomoc społeczną. Dlatego wzmacnianie szarej strefy przez unikanie wystawiania faktur vat tak naprawdę nikomu nie wychodzi na dobre. Podatki trzeba płacić dla wspólnego, a nie tylko osobistego dobra.


Na mocy obowiązujących przepisów prawa podatkowego, właściciel firmy ma obowiązek wystawienia faktury vat za każdym razem, kiedy dochodzi do transakcji polegającej na sprzedaży znajdujących się w jego ofercie towarów i usług o ile ich nabywca jest uprawniony do otrzymywania faktur vat. Wątpliwości pojawiają się jednak wówczas, kiedy nabywca nie jest zarejestrowanym podatnikiem vat. W takim przypadku nie ma oczywiście obowiązku wystawiania faktury vat jeśli kupujący otrzyma innego rodzaju poświadczenie wskazujące na legalność zawartej transakcji - z reguły jest to paragon fiskalny. Jeśli jednak okaże się, że klient zażyczy sobie fakturę vat, wówczas przedsiębiorca dysponuje nieprzekraczalnym terminem 7 dni, w którym powinien tego dokonać.


Jeśli jednak takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, to nie ma sensu inwestować w pieniędzy w drogie oprogramowanie, które zagwarantuje przedsiębiorcy, że faktura vat została wystawiona w sposób prawidłowy. Zgromadzone w internecie zasoby programistyczne pozwalają bowiem na szybkie wygenerowanie faktury vat w trybie online. Cała operacja trwa dosłownie kilka chwil. W większości przypadków rejestracja w obrębie serwisu pozwalającego na generowanie faktur vat umożliwia użytkownikowi bezpłatne wystawianie faktur vat, a także daje wgląd do wielu obowiązujących obecnie wzorców dokumentów. Powyżej prezentujemy tylko jedno z wielu tego rodzaju narzędzi, które uwzględnia zmaiany podatkowe, które nastąpiły w fakturach vat w 2011. Jeśli będą Państwo szukali innych aplikacji pozwalających na wystawianie faktur online, to upewnijcie się uprzednio czy dostawca aplikacji zadbał o to, by stawki vat (23%) były zaktualizowane do wartości obowiązujących od stycznia 2011 roku.

 

Jeśli chcesz szybko wystawić fakturę vat zgodnie ze prawem obowiązującym w 2011 roku nalepiej zarejestruj się w serwisie doku.pl wypełniając poniższy formularz.

 

Zarejestruj się i sprawdź
Wypełnij dane księgowe a miesiąc pakietu księgowego PLUS otrzymasz GRATIS.

Nowość! Księgowość ONLINE! Wypróbuj za darmo!